Tango w Filharmonii Kaszubskiej – relacja z koncertu

W piątkowy wieczór 28 czerwca 2013 r. warto było wybrać się do Wejherowa, by zainaugurować kulturalne wizyty w nowo otwartym gmachu Filharmonii Kaszubskiej, która ulokowała się nieopodal centrum. No i przede wszystkim, aby posłuchać tamże, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali, koncertu tang w wykonaniu Doroty Lulki i kwartetu Milonga Baltica, a następnie uczestniczyć w otwarciu wystawy akordeonów Pawła Nowaka.

Pani Dorota, znakomita aktorka gdyńskiego Teatru Miejskiego, wciągnęła nas w barwną opowieść o tangowych bohaterach, słynnych wykonawcach, kompozytorach i samych utworach. Znane argentyńskie melodie z polskimi tekstami nabierały nowego znaczenia, a ekspresyjne wykonanie dodawało im dramatyzmu. Przy utworach instrumentalnych na scenie pojawiała się para tancerzy tanga argentyńskiego – Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak, prekursorzy tego tańca w Polsce i jego wielcy propagatorzy. Tańczyli tak, jak tańczy się na milongach, improwizując, bez ekwilibrystycznych figur na pokaz, pięknie interpretując muzykę i pokazując, co się dzieje w tangu między partnerami. Przykuwali uwagę i doskonale uzupełniali nastrojowo-muzyczną opowieść o tangu.

A opowieść przekrojowo przybliżała dzieje tanga – pojawiał się w niej i Rudolf Valentino, i zapomniane meksykańskie filmy zatopione w półmroku, i Carlos Gardel, i sam Astor Piazzola, twórca tango nuevo – usłyszeliśmy najsłynniejsze tanga powstałe na przestrzeni XX wieku, wykorzystywane w filmach, znane nawet tangowym laikom z różnych wykonań i interpretacji. Była i muzyka na wynos – chętni mogli zabrać ją ze sobą na płycie zespołu.

Po koncercie, nagrodzonym owacjami na stojąco, widzowie zostali zaproszeni na kolejną opowieść, tym razem w wykonaniu Pawła Nowaka, akordeonisty i bandoneonisty zespołu Milonga Baltica – była to opowieść o historii akordeonów, obrazowana setką zgromadzonych na wystawie instrumentów. Można je nadal oglądać w sali wystawowej Filharmonii Kaszubskiej prawie do końca lipca. Warto zajrzeć, chociażby przy okazji wizyty w Wejherowie lub w samej Filharmonii, która ma szansę stać się kulturalnym centrum miasta, miejscem koncertów, wystaw, seansów filmowych, spotkań grup tanecznych i młodzieżowych. Robi imponujące wrażenie i oferuje kulturę i rozrywkę w atrakcyjnych cenach. To był bardzo miły wieczór :)

 

„Tango”
Śpiew i muzyka: Dorota Lulka i Milonga Baltica w składzie: Paweł Nowak (bandoneon), Tomasz Siarkiewicz (skrzypce), Ignacy Jan Wiśniewski (fortepian) oraz Maciej Sadowski (kontrabas)

Taniec: Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obejrzane 2013 i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *