Tango nuevo – recenzja spektaklu

Spektakl "Tango nuevo" - reż. Giovanny Castellanos

Spektakl „Tango nuevo” – reż. Giovanny Castellanos

Spektakl „Tango nuevo” w reż. Giovanny’ego Castellanos z muzyką Astora Piazzoli miał swoją premierę w listopadzie 2011 roku. Zrealizowany został w ramach współpracy gdyńskiego Teatru Muzycznego z olsztyńskim Teatrem im. Stanisława Jaracza. Przez parę styczniowych dni grany jest ponownie w Muzycznym, w lutym br. będzie go można zobaczyć jeszcze w Centrum św. Jana w Gdańsku.

W minimalnej, futurystycznej scenografii przenosimy się na blisko półtorej godziny w inny świat, nie wytrącają nas z niego oklaski, obecność publiczności. Na tle tangowej muzyki Piazzoli trzy postacie (Magdalena Smuk, nieco chłopięca Renia Gosławska i gościnnie grająca olsztynianka Agnieszka Pawlak) śpiewają przejmujące piosenki z tekstami inspirowanymi utworami Herrera i Trejo. W ich wykonaniu znajdziemy bunt, siłę, zadziorność, rozpacz, tęsknotę, czułość, zjadliwość – cały wachlarz emocji.

Śpiew uzupełniają elementy taneczne (choreografię i teksty przygotowała Anna Iberszer). Odbierałam je jednak bardziej jako poprawnie wykonane, powtarzalne gesty i figury tangowe, wypełniające przerwy i tworzące pełną emocji atmosferę, niż pokaz taneczny sensu stricte – ale przecież to nie miały być występy profesjonalnych milongueros. No i pamiętajmy, że tańczą trzy panie, bez partnerów, a to, że można o tym zapomnieć, jest głównie zasługą Reni Gosławskiej.

Magdalena Smuk w "Tango nuevo" (w tle Renia Gosławska) - fot. www.muzyczny.org

Magdalena Smuk w „Tango nuevo” (w tle Renia Gosławska) – fot. www.muzyczny.org

Muzyka w wykonaniu Machiny del Tango, niestety bez samych muzyków, ale jako nagranie wraz z towarzyszącymi mu efektami dźwiękowymi, dobrze się w ten klimat wkomponowuje. Jedynie w „Libertangu” słychać ich więcej, bo nie ma śpiewu, za to jest choreografia nawiązująca do słynnej sceny z „The Tango Lesson”, która towarzyszyła temu utworowi w filmie.

Panie śpiewają pięknie, ich głosy dobrze ze sobą współgrają. Gdyńskie aktorki za swój występ zostały docenione w 2012 roku Nagrodami Prezydenta Miasta Gdyni – w pełni zasłużenie. Hitem pozostaje, wykonywana zresztą trzykrotnie, w dwóch wersjach językowych, „Maria de Buenos Aires” z tango operity Piazzoli o tym samym tytule. Nucę ją do tej pory.

Tango nuevo – reż. Giovanny Castellanos

Ocena Joan: 8/10

Ocena Joan: 8/10

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obejrzane 2013 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *