Piosenka Françoise Hardy „Le temps de l’amour” (Czas miłości), która towarzyszy bohaterom i zwiastunowi filmu, idealnie oddaje klimat i tematykę „Kochanków z Księżyca” w reż. Wesa Andersona – nieco nostalgiczną i idealistyczną wizję, jaką możemy mieć na wspomnienie młodzieńczych marzeń o przygodach, szalonych zabaw i pierwszych miłości.
Z twórczością Wesa Andersona zetknęłam się wcześniej w „Genialnym klanie” – już wtedy do swego dzieła zaprosił całą plejadę gwiazd. Tu jest nie inaczej – spotykają się u niego Bill Murray (jeden ze stałych współpracowników) w roli pana Bishopa, Frances McDormand jako jego żona Laura, Edward Norton jako Harcmistrz Ward, Bruce Willis jako policyjny kapitan Sharp oraz Tilda Swinton jako groźna Opieka Społeczna. W epizodzie mignie również Harvey Keitel w roli dowódcy wszystkich skautów. Towarzyszą im liczne dzieciaki, wśród nich uciekinier skaut Sam Shakusky i Suzy – córka państwa Bishop.
Historia jest prosta. Sam i Suzy, oboje nieco wyobcowani i inni od rówieśników, poznali się rok wcześniej (akcja dzieje się latem 1965 roku na wyspie New Penzance, gdzieś u wybrzeży Nowej Anglii) przy okazji przedstawienia o Arce Noego. Przez rok ze sobą korespondowali i teraz postanowili razem uciec. Okazja nadarzy się, gdy Sam przyjedzie na obóz skautów na wyspę Suzy. Ich ucieczka spowoduje masowe poszukiwania ze strony rodziców, policji i skautów. Do tego narrator zapowiada zbliżający się do wyspy sztorm…
Siła tego filmu tkwi w szczegółach – w humorze wynikającym z zestawienia kwestii wypowiadanych w całkowitej powadze i zaskakujących obrazów; w dopracowaniu symbolicznych drobiazgów (pani Bishop komunikująca się z rodziną przez megafon, harcmistrz Ward z niepoprawnym politycznie w ręku wychowawcy młodzieży papierosem, czytane przez Suzy „magiczne” książki, których fragmenty i okładki, podobnie jak mapa fikcyjnej wyspy, zostały stworzone na potrzeby filmu itd.). Do tego kolory i obraz jakby kręcony na taśmie z lat 1960. oraz muzyka – symfoniczna, również z płyt edukacyjnych dla dzieci, których słuchają najmłodsi Bishopowie, poznając muzykę klasyczną. Posłuchajcie fragmentu, który towarzyszył końcowym napisom.
Pogodny to film, będący swoistą podróżą do czasów dzieciństwa. Acz pod kolorową przykrywką mówi też o problemach, całkiem realnych i ważnych, nie tylko w wieku dorastania – niezrozumienia, samotności, odrzucenia… Warto go poznać.
Kochankowie z Księżyca” (Moonrise Kingdom) reż. Wes Anderson