Tajemniczy przeciwnik (The Secret Adversary) – Agatha Christie

Tajemniczy przeciwnik - Agatha Christie

Tajemniczy przeciwnik – Agatha Christie

Druga w kolejności powstawania, po Tajemniczej historii w Styles, książka Agathy Christie, wydana w 1922 roku. Dzieje się głównie w 1920 roku i wprowadza parę młodych bohaterów – Tuppence i Tommy’ego, którzy pojawią się w paru jej dalszych powieściach. Oto spotykając się po latach, dla zarobku i przygody, postanawiają założyć spółkę Młodych Łowców Przygód.

I zaraz, jak na zamówienie, wplątują się w sam środek poszukiwań niejakiej Jane Finn, która zaginęła po katastrofie statku „Lusitania”, a prawdopodobnie przewiozła ważne dla Anglii (bo kompromitujące ten kraj) dokumenty. Poluje na nie tajemnicza organizacja rewolucyjna z równie tajemniczym panem Brownem, szuka wywiad brytyjski i rodzina samej Jane. Komu można zaufać?

Jak dla mnie, to bardzo „młodzieżowy” kryminał Agathy Christie, niewiele poważniejszy od Bahdaja. Sama Christie w „Autobiografii” wspominała, jak trudno jej było na początku wprowadzać nowe postacie, wątki – i to tu widać, strasznie nienaturalnie jej to jeszcze wychodzi. Do tego wątek romantyczny między dwójką protagonistów – przydał się na kolejne odcinki z serii. Poza tym musiałam to już kiedyś czytać, bo gdzieś od połowy podejrzewałam słusznie, kim jest bad guy. Cóż, jak na razie Tuppence i Tommy nie zostali moimi ulubieńcami.

Ocena Joan: 5/10

Ocena Joan: 5/10

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2012 i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *