Morderstwo na polu golfowym (Murder on the Links) – Agatha Christie

"Morderstwo na polu golfowym" Agatha Christie

„Morderstwo na polu golfowym” Agatha Christie

Trzecia napisana przez Christie książka (1923), w której ponownie spotykamy się z Herkulesem Poirot oraz jego dzielnym przyjacielem, współlokatorem w Londynie i jednocześnie narratorem powieści, Arthurem Hastingsem, pełniącym podobną rolę jak Dr Watson u boku Holmesa.

Poirot otrzymuje dramatyczny list od pana Renauld z francuskiej miejscowości Merlinville-Sur-Mer, nieopodal Calais, z prośbą o jak najszybsze przybycie i pomoc w poprowadzeniu pewnych spraw. Nadawca pisze o grożącym mu niebezpieczeństwie, zapewnia o pokryciu wszystkich kosztów, nalega na przyjazd. Poirot rzuca więc wszystko i wraz z Hastingsem udaje się do Francji. Na miejscu znajduje już policję i pana Renauld… znalezionego z nożem w plecach na tytułowym polu golfowym.

W śledztwie bezpośrednim konkurentem Poirota staje się arogancki paryski detektyw  Giraud, wykpiwający jego „staroświeckie” metody pracy. Zakładają się nawet, kto pierwszy wskaże winnego zbrodni – zakład retoryczny, można by powiedzieć. Tradycyjnie podejrzewani i analizowani są wszyscy po kolei, a tropy myli pojawienie się drugiego ciała. Zwroty akcji zapewnione, podobnie jak wątek romantyczny, ponieważ Hastings, wrażliwy na kobiece piękno, traci głowę dla pewnego Kopciuszka…

PS Nie wiem, czy jest inne tłumaczenie niż w wykonaniu Jana S. Zausa, ale tylko porównując przelotnie pierwszy rozdział z oryginałem, znalazłam istotne błędy merytoryczne – pomylone nazwy miesięcy czy kierunki jazdy pociągu..

Ocena Joan: 6/10

Ocena Joan: 6/10

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2013 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *