Dokąd teraz? (Et maintenant, on va où?) reż. Nadine Labaki

Dokąd teraz?

Dokąd teraz?

Co zrobi kobieta w obronie swojej rodziny? Wszystko. Nawet jeśli wymaga to zneutralizowania męskiej części tej rodziny, roznoszonej przez testosteron.

W małej libańskiej wiosce, odciętej od świata, zachowującej stan niepewnej stabilizacji, która dopiero co zapanowała po bratobójczych walkach, żyją wspólnie chrześcijanie i muzułmanie. Pop z imamem zgodnie starają się ten stan utrzymać. Podobnie jak kobiety, podążające wspólnie w swoim dziwnym danse macabre na cmentarz, gdzie z alejki rozchodzą się na dwie strony – chrześcijańską z lewej i muzułmańską z prawej. Do grobów, w których pochowały swoich synów, czasem mężów. Obok których nie chciałyby już nikogo więcej chować.

Jednak gdy, mimo wprowadzenia kobiecego embarga informacyjnego,  z wielkiego świata dochodzą wieści o wznowieniu walk, byle iskra grozi rozpaleniem przytłumionych emocji i rozsadzeniu wątłego pokoju. Gdy tradycyjne uspokajanie, rozdzielanie bójek i przemawianie do rozsądku nie pomaga, trzeba uciec się do niestandardowych i bardziej skutecznych  metod…

Nadine Labaki, reżyserka i aktorka, znana u nas z wcześniejszego „Karmelu”, stworzyła piękny film i wyrazistą postać jednej z bohaterek, Amale. Nie jest to obraz ponury. Bliżej mu do komedii niż dramatu – nie pamiętam kiedy ostatnio tak głośno, szczerze i często śmiałam się w kinie. Ale są i momenty przejmujące, by nie zapomnieć o powadze tematu, kryjącego się za wykpiwaniem absurdów religijnych konfliktów. Oraz piosenki rodem z musicalu, które dodają lekkości i doskonale uzupełniają opowieść, a wśród nich piękne, nierealne tango wyrażające niewypowiedziane marzenia, tańczone gdzieś między zmywanymi naczyniami a drabiną… To z niego stworzono plakat filmu.

Miłośnikom kina mało znanego, dobrych komedii czy po prostu dobrych filmów – zdecydowanie polecam :)

Ocena Joan: 9/10

Ocena Joan: 9/10

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Obejrzane 2012 i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *